Jdi na obsah Jdi na menu
 


ObrazekDomácí spotřebiče provází naše dítě odmalička a ono je miluje. Nejlépe tedy takové, které vydávají zvuky. Nevím, jestli to souvisí s tím, že hučení prý děti uklidňuje a nejlepším pomocníkem pro uspání novorozeněte má být zapnutý vysavač nebo šum rádia, jak jsem se dočetla v nějaké chytré knížce (bohužel, když už měl Kubík asi půl roku).

Prvním přístrojem, se kterým se Kuba setkal, byl fén, protože mu tím odmalička vysoušíme zadeček. Jako novorozeně ho mohl pouze z dálky obdivovat, teď už s ním fénuje maminku, dokáže mu vyměnit nástavce a bohužel ho i zapnout.

 Obrazek

 Další přístroj, který ho uhranul, byl vysavač. Ještě neuměl pořádně chodit, ale vysávat chtěl i v kleče . Vysávat jsme museli dostatečně dlouho a stejně vždy po skončení spustil strašný řev, že chce ještě. Vrchol vysavačového období se projevil po prvních narozeninách na čtyřdenní dovolené s rodiči a jejich dětmi, kde byla k dispozici obrovská herna plná hraček. Naše dítě ale všechny ignorovalo, zmocnilo se dětského vysavače na celé čtyři dny a svedlo i několik úspěšných bojů o něj (naštěstí byl vysavač naší kamarádky). Po návratu jsme rezignovali a koupili mu vlastní dětský vysavač. Byl z něj tak nadšený, že jsme do něj ani nemuseli pořizovat baterky a zvuk se Kubík naučil vyluzovat za něj. Po nějakém čase si ale uvědomil rozdíl a opět se začal sápat na skutečný. Takže momentálně vysáváme společně, chvíli já, chvíli on.

 

Lásku k CD přehrávači jsme Kubovi museli zatrhnout, protože to u nás vypadalo tak, že Kuba ručně zesiloval a my ovladačem zeslabovali. Když ovladač přestal fungovat, přehrávač jsme umístili dostatečně vysoko.

 

V kuchyni, kde trávíme také dost času, si oblíbil mixér. A vůbec mu nevadí, že ho má k dispozici bez sekáčků a přípojky do elektřiny. Byla jsem překvapená, jak dlouho dokáže jednotlivé misky a nástavce skládat dohromady a uvažovala, proč výrobci hraček vymýšlí skládací medvídky, kteří mé dítě absolutně nezajímají.

 

Posledním hitem je domácí pekárna. Máme ji teprve chvíli a asi by ho nezajímala, kdyby tak hlučně nehnětla těsto. Takže ho občas nechám koukat, jak se těsto dělá a zdůrazňuji mu, že koukat může jen s maminkou. (A doufám, že to nebude mít stejný nulový efekt, jako vysvětlování, že sporák může pálit a s plynovými knoflíky kroutit nemůže.)

 

ObrazekFavorita číslo jedna jsem si nechala nakonec. Je to pračka. Už jako půlroční dítě je na fotce zachycen, jak sedí u tatínka na klíně a fascinovaně zírá na pračku v akci. Když pračka pere, pravidelně ji kontroluje a vydrží u ní klečet několik desítek minut, takže jsme už před ni pořídili kobereček. Pračka podle Kuby nejen cinká, dělá pery-pery  a máchy-máchy, ale také hany-hany, bagy-bagy a tččč. Rád dává do pračky věci, takže ji před praním kontroluji, protože už jsem prala i kostky, puzzle a podobně. Teď dáváme prádlo do pračky spolu a Kuba ho po vyprání  vytahuje. Ani  mu nevadí, že nemá kyblík. Aby to nevypadalo tak ideálně, už u nás byl jednou opravář a měnil nám ovládací panel (prý někdo něco silou promáčkl), naštěstí byla pračka v záruce. A jednou jsem vytírala vodu v koupelně, když Kuba objevil hadice a tu odtokovou vytáhl ze sifonu umyvadla. Pak měl asi dva dny zákaz chodit do koupelny a od té doby to nezopakoval.

 

Z jeho zájmu o domácí spotřebiče se odvíjí také další oblíbené činnosti. Knihy s říkankami nebo zvířátky už ho neberou, zato si dlouze listuje katalogy elektra. No a nejoblíbenější obchod? Samozřejmě s elektrospotřebiči. Stačí několik sekund nepozornosti a Kubík už se vrhá na nejbližší pračku, vytahuje z ní hadice s návodem a strká do ní hlavu. Ještěže tu nemáme veřejné prádelny, asi bychom tam trávili víc času než v mateřském centru.

 

A o co se zajímají vaše děti?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář